informacji publicznej
Opolski Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej informuje że w III kw 2011r. przeprowadzono kontrolę placówek oferujących różnego rodzaju produkty nie podlegające szczegółowym wymaganiom bezpieczeństwa, pod kątem przestrzegania ustawy z dnia 7 października 1999r. o języku polskim (t.j. z 2011r. Dz. U. Nr 42, poz. 224) oraz ustawy z dnia 5 lipca 2011r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), Kontrolą objęto 8 podmiotów gospodarczych .
Zaznacza się, iż do kontroli wytypowano placówki prowadzące sprzedaż detaliczną w ofercie, których znajdowały się różnego rodzaju artykuły nieżywnościowe niepodlegające szczegółowym wymaganiom w tym dwie placówki w odniesieniu do których konsumenci zgłosili informacje do tut. Inspektoratu w zakresie nie dołączenia do wyrobu instrukcji obsługi w języku polskim.
Badaniem objęto 56 partii wyrobów .
Kontrola obejmowała następujące zagadnienia:
- Prawidłowość stosowania przepisów ustawy o cenach.
- Prawidłowość oznakowania wyrobów w aspekcie przepisów określonych w art. 7 i 7a ustawy o języku polskim.
- Legalność prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie :
Nieprawidłowości wystąpiły w dwóch jednostkach handlowych i odnosiły się do:
- braku uwidocznienia wywieszek zawierających informacje wskazujące nazwy handlowe, ceny oraz jednostki miary co jest wymagane § 3.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2002r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania ceną towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. Nr 99, poz. 894 ze zm.)– dot. jednej placówki;
- braku pisemnych informacji dla konsumenta w języku polskim dot. nazewnictwa towarów, ostrzeżeń, informacji o właściwościach towaru co jest wymagane art. 7 cyt. ustawy o języku polskim – dot. jednej placówki, dwóch wyrobów.
Ustalenia z kontroli dały podstawę do:
- zastosowania trybu postępowania mandatowego w odniesieniu do jednego przedsiębiorcy z art. 137 §1 kw.
- umożliwienia dwóm przedsiębiorcom podjęcia dobrowolnych działań naprawczych mających na celu usunięcia stwierdzonych uchybień w zakresie uwidaczniania przy wyrobach oferowanych do sprzedaży wywieszek zawierających informacje wskazujące ich nazwy handlowe, ceny oraz jednostki miar oraz używania języka polskiego w informacjach o właściwościach wyrobów ostrzeżeń i informacji.
Przeprowadzone kontrole w zakresie stopnia respektowania przepisów określonych w ustawie o języku polskim wykazały, iż przedsiębiorcy posiadają wiedzę na temat ustawy o języku polskim. Pozytywnie należy ocenić wyniki kontroli gdzie wskaźnik procentowy kwestionowanych wyrobów w odniesieniu do których stwierdzono całkowity brak oznaczeń w języku polskim w stosunku do ogółem badanych kształtuję się na poziomie 3,5 %.
Z pewnością na powyższe wpływa fakt, iż organ Inspekcji handlowej prowadzi systematyczne kontrole w tym zakresie włączając przedmiotowe zagadnienie do kontroli tematycznych realizowanych we własnym zakresie.
Omawiając przedmiotowe zagadnienie należy podkreślić, iż w bieżącym roku do tut. inspektoratu wpłynęły dwie informacje konsumenckie dot. nie dołączania do wyrobu instrukcji w języku polskim, co w wyniku kontroli nie znalazło potwierdzenia.
Informację przygotował: Rafał Sierpiński - Naczelnik Wydziału NRU
Wytworzył(a): Rafał Sierpiński
Wprowadził(a): Czech Rafal
Opublikował(a): Czech Rafal
Liczba wyświetleń:
1164
Data wytworzenia: 2014-11-14 11:48:05
Data publikacji: 2014-11-14 11:48:11
Ostatnio aktualizował(a): Kubiński Dariusz
Data ostatniej zmiany: 2017-03-23 13:15:24
Wprowadził(a): Kubiński Dariusz, Przeniesienie z sekcji "Przeprowadzone kontrole" do sekcji "Informacje o kontrolach"
Wprowadził(a): Kubiński Dariusz, Przeniesienie z sekcji "Informacje o kontrolach" do sekcji "Przeprowadzone kontrole"
Wprowadził(a): Kubiński Dariusz, .
Wprowadził(a): Kubiński Dariusz, .
Wprowadził(a): Kubiński Dariusz, .
Wprowadził(a): Sierpiński Rafał, .
Wprowadził(a): Sierpiński Rafał, .
Wprowadził(a): Sierpiński Rafał, Przeniesienie z sekcji "Przestrzeganie ustawy o języku polskim" do sekcji "Informacje o kontrolach"
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007–2013
na podstawie porozumienia nr RPOP.02.02.00-16-013/13-00.